طراحی پرایمر

طراحی پرایمر

یکی از مهمترین پارامترها در انجام یک PCR دقیق و موفق طراحی پرایمر می‌باشد. امروزه برنامه‌ها و سایت‌های متنوعی در دسترس پژوهشگران قرار دارند و برای مقاصد مختلف می‌توان بهترین پرایمرها را طراحی نمود و خوشبختانه اغلب آنها رایگان نیز می‌باشند. در زیر تعدادی از سایت‌های مهم جهت طراحی پرایمر قرار داده شده‌اند.


این سایت توسط NCBI ارائه شده‌است و از ترکیب پلتفرم Primer3 و BLAST برای طراحی پرایمر استفاده می‌کند. استفاده از BLAST غربالگری توالی‌های مشابه و ناخواسته را فراهم می‌نماید. همچنین محل اتصال پرایمرها به توالی هدف بصورت تصویری نمایش داده می‌شود. طراحی پرایمر توسط این سایت انتخاب اول بسیاری از پژوهشگران است.


پرایمر 3 یک ابزار قدرتمند و جامع برای طراحی پرایمر می‌باشد. تعداد زیادی پارامتر قابل تغییر در این پلتفرم وجود دارد که برای طراحی پرایمرهای مناسب‌تر کمک کننده هستند.


این سایت نیز از پلتفرم پرایمر 3 برای طراحی پرایمر استفاده می‌کند. نسبت به پرایمر3 استفاده از این سایت برای کاربران آسان‌تر است.


این پلتفرم توسط IDT طراحی و عرضه شده‌است و برای طراحی پرایمرهای، qPCR و توالی‌یابی بسیار مفید می‌باشد. توالی مورد نظر را می‌توان بصورت دستی وارد و یا از NCBI ID و یا فایل اکسل آپلود کرد.


این سایت توسط ترموفیشر ارائه و طراحی شده است.


یک ابزار آنلاین برای طراحی اختصاصی پرایمر و پروب TaqMan می‌باشد. استفاده از آن بسیار ساده است و پارامترهای قابل تنظیم کمی دارد.


این نرم افزار بصورت رایگان قابل دانلود می‌باشد. طراحی پرایمرهای PCR معمولی، PCR بی‌سولفیت، ریل تایم PCR و توالی‌یابی با این نرم‌افزار امکان‌پذیر می‌باشد. این برنامه با قابلیت‌های متعددی که دارد یکی از بهترین نرم‌افزارهای طراحی پرایمر می‌باشد.


ااین نرم افزار نیز بصورت رایگان قابل دانلود می‌باشد. با این نرم‌افزار میتوان انواع مختلفی از پرایمر و پروب را طراحی و آنالیز کرد.